Městské kulturní středisko Jaroměř sídlí v budově bývalé Fügnerovy sokolovny, která byla postavena v letech 1901 – 1903. Ve správě má tato organizace i neméně zajímavý objekt Nové radnice v pevnostním městě Josefov a sál Důstojnické besedy rovněž v Josefově.

Proklikejte se níže barvitou historií a poznejte architektonickou hodnotu těchto neobyčejných budov. Komiksovou historii zpracoval Vojtěch Dolana.

Některé prostory je možné si pronajmout.

Fügnerova sokolovna – dnešní divadlo

Jaroměřská tělovýchovná jednota Sokol je po té pražské nejstarší v českém království. Cvičí ve vlastní zahradě či hostinských sálech. Tomu je ale konec! Dost už kočování po jaroměřských hospodách, postavíme si vlastní sokolovnu! Jaké byly překážky, které stavba obnášela? Proč byl materiál na stavbu dřív než projekt? A z jakého důvodu je po budově rozeseto lipové listí? Rozklikněte galerii Fügnerovy sokolovny a dozvíte se více.

Nová radnice

Josefov je od doby císaře Josefa II. pevností i královský městem, které je ovšem poněkud podivné, protože nemá radnici a taky tu chybí radní i starosta. To se má však brzy změnit! V roce 1835 dostane Josefov vlastní úřad, který se musí vypořádat s novými výzvami. Kam ubytovat nově příchozí vojsko a co s nedostatkem místa k úřadování? Řešení je jednoduché! Vybudujeme si novou radnici. Příběh nové radnice si rozklikněte vedle a mimo jiné se dovíte, kde se v budově se nachází delfíni a příšera, která je napůl žena a napůl žába.

Sál Důstojnického pavilonu

Jste-li důstojníkem rakouské armády, potřebujete se řádně odreagovat. A kde jinde, než ve věhlasném důstojnickém kasínu! Jenže, vojáků je v Josefově už moc a kasíno praská ve švech. Co s tím? Postavíme nový, krásný, skvostný sál! Co vše se v důstojnickém kasinu mohlo odehrávat a proč byl v sálu ohromný betonový kvádr? To vše se dozvíte po rozkliknutí galerie Důstojnický pavilon.