Ženitba – tisková zpráva

ŽENITBA AMATÉRŮ S PROFESIONÁLY

Divadelní spolek Vrchlický- Jaroměř ve spolupráci se členy Klicperova divadla HK, Tanečním divadlem Honzy Pokusila HK a ZUŠ F. A. Šporka.

N. V. Gogol: Ženitba – naprosto neuvěřitelná událost o dvou dějstvích

Premiéra 27. 11. 2015 v 19hod v Městském divadle Jaroměř

Další uvedení: 28. a 29. 11.2015 v 19.00 hod. tamtéž a 5.12. v divadle v Červeném Kostelci, v 19.30 hod.

Oznamujeme všem fanouškům, přátelům divadla, veřejné obci kritické, rodičům, kamarádům a známým, že jsme se my, Divadelní spolek Vrchlický v Jaroměři, rozhodli vstoupit ve svazek manželský se členy Klicperova divadla v Hradci Králové. Po krátkých námluvách a intenzivním soužití chystáme velkou premiéru Gogolovy Ženitby, na kterou Vás srdečně zveme.

Touha vyzkoušet si práci na inscenaci jako v „ kamenném“ divadle přivedla amatérské divadelníky v Jaroměři k myšlence pozvat ke spolupráci profesionálního tvůrce. Volba padla na herce Klicperova divadla Jana Sklenáře, který v minulé sezoně debutoval jako režisér hrou „Bez bab! Aneb Kutloch“ na svojí domovské scéně v Klicperově divadle v Hradci Králové. Na počátku stál požadavek komplexní herecké práce – rozboru rolí, přemýšlení o sdělení té které role, situačních a charakterových motivací a detailní intenzivní práce na tvorbě postavy.

Jan Sklenář: Nebylo jednoduché najít správný titul. Jasných textů s dostatkem velkých a důležitých figur, textů tragikomických, se kterými se herci ve velké ploše mohou ztotožnit a živelně zamilovat do své práce, zase tolik není. Byl to skvělý nápad herce Míry Zavičára, kterého jsem ke spolupráci přizval jako dramaturga, abychom pracovali na Ženitbě. Jaroměřští disponují velkým počtem herců, něco ke třicítce, převážně žen, a velká většina z nich chtěla v představení hrát. Proto jsem vymyslel paralelní příběh kabaretních maloměstských „umělkyň“, které z pozice svého trochu ponižujícího údělu hovoří v chansonech a tanečních výstupech o ženských touhách a nenaplněných snech, dobře spojených s tužbami hlavní představitelky Agáty. Z naší spolupráce jsem nadšený, protože soubor je ve skvělé formě a má velikou chuť pracovat. Myslím, že si díky nim splním další tajný sen.

Autorskou hudbu komponuje skladatel a herec David Smečka (držitel ocenění Alfréda Radoka) a texty píše Jan Vápeník, herec a textař, oba z Klicperova divadla. O taneční a výrazovou choreografii se stará Barbora Křováčková – Machová z Tanečního divadla Honzy Pokusila.

Do ústředních dvojic obsadil režisér herce střední generace. Agátu, roztouženou staropannenskou hrdinku, zahraje Eva Urbancová, Podkolatova, nerozhodného nápadníka a vládního radu, ztvární Josef Horáček. Jeho přítel a rafinovaný pošuk Kočkarev v podání Milana Hrycíka svede marný souboj s dohazovačkou Teklou v nastudování Jaroslavy Bímanové. V rolích nápadníků uvidíte Romana Ungera, Tomáše Malého, Lukáše Ulricha, Jana Suchánka. V dalších rolích Alenu Hynkovou(Arina), Silvu Vackovou (Duňaša), Luboše Hynka (Štěpán), Alenu Pacákovou (Mrtvá matka), Radku Frnkovou (Varvara), Lenku Němcovou (Lena), Janu Pacákovou (Volha), Stanislavu Glembekovou (Jenisej), Lídu Rindovou (Dněpra), Ivetu Pírkovou (Něva), Kateřinu Vakrčkovou (Moskva), Jakuba Vohralíka (Ural), Stanislava Vohralíka (Kavkaz) a další.

…dlouho mi ten veselý, bezstarostný život nevydržel. Jenom jednačtyřicet let jsem zůstala panna.“

Gogolova Ženitba, jeden ze skvostů ruské dramatické tvorby, je tragikomická satira, plná nadsázky a nečekaných zvratů. Nabízí mnoho úžasných hereckých rolí a situací, které jsou sympatické a blízké každému divákovi. Groteskní podívaná, v překladu Leoše Suchařípy, o dlouho chystaných námluvách i strachu dostat se jednou pro vždy do chomoutu.

Do domu vdavekchtivé staré panny Agáty sezve dohazovačka Tekla šestici nápadníků, kteří se ji nemotorně snaží zaujmout svými „přednostmi“. Fanfarónsky, leckdy neobratně, zbaběle, vždy však bezostyšně a sebevědomě. Hra, v níž se snoubí smích i smutek, o blbosti a malosti, o pinožení se ve strachu ze zítřka, ale taky o velké touze, nenaplněné lásce, špatné taktice a selském rozumu. Svět žen a mužů, vykládání karet, kšeftování s čímkoliv a kýmkoliv, hudba a kabaretní čísla, bohatá výprava, ruské veletoky a masivy, vodka a kaviár.

Tradice divadelního spolku Vrchlický, který uchovává rukopisnou relikvii – vlastnoručně psaný souhlas na užití jména souboru samotným Jaroslavem Vrchlickým, trvá již bezmála 130 let a ještě mnohem delší je divadelní tradice ve městě Jaroměři. Může se pyšnit spoluprací s takovými jmény, jako byli Zdeněk Štěpánek, Růžena Nasková, Josef Vojta, Vlasta Chramostová, Josef Bek, Stanislav Zindulka, Oldřich Nový, Luděk Munzar, Karel Höger aj. Poslední dvě generace formovali herci a režiséři Zdeněk Hovorka a Naďa Doležalová, oba držitelé Zlatého Tyla. Vysokou úroveň si soubor drží po celou dobu svého působení. Svědčí o tom nekonečný výčet účastí na přehlídkách, herecká uznání a ocenění, poslední v minulém roce na krajské přehlídce v Červeném Kostelci s inscenací Peklo v hotelu Westminster.

Jan Sklenář – herec a zpěvák, jedna z výrazných tváří činoherního i hudebního divadla, po absolutoriu na JAMU, domovsky angažován v Klicperově divadle v Hradci Králové. Byl několikrát nominován na prestižní ceny Thalie, Neviditelný herec Českého rozhlasu, spolupracuje s Českou televizí (České století aj.), Filharmonií HK (Dvořákova – Erbenova Kytice se Soňou Červenou) a mnoha dalšími institucemi. Mohli jste ho vidět v roli Štamgasta i Kudykama v lyrikálu Kudykam dvojice Hapky – Horáčka, v muzikálu Mauglí se v roli panthera Baghíry alternuje s Jiřím Kornem a na letošních Letních shakespearovských slavnostech na Pražském hradě ztvárnil Romea po boku Julie Terezy Voříškové. V r. 2014 režijně debutoval hrou Bez bab! Aneb Kutloch v Klicperově divadle. Hraje a zpívá v divadelní kapele Mastix, provozuje skvělé komorní představení Oskar a růžová paní.

Kontakty : Josef Horáček, mob. 608514091, e-mail : mks.jaromer@seznam.cz

www: http://www.divadlojaromer.cz/soubory-a-krouzky/divadelni-soubor-vrchlicky/

Váš komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *