Expedice Monoxylon – pohled z moře na počátky námořní plavby

Datum/čas
Datum - 19/01/2017
17.30 - 19.00

Místo konání
Městské divadlo - Malý sál

Kategorie


jménem Městského muzea v Jaroměři a Národního památkového ústavu v Josefově si Vás dovolujeme pozvat na přednášku z cyklu “Mezi řádky”, která se bude konat ve čtvrtek 19. ledna 2017 od 17:30 v malém sále Městského divadla v Jaroměři. Přednášku s názvem “Expedice Monoxylon – pohled z moře na počátky námořní plavby” prosloví vedoucí Katedry archeologie Filozofické fakulty Univerzity v Hradci Králové, docent Radomír Tichý.
Docent Radomír Tichý patří mezi největší české odborníky na období počátků evropských a předovýchodních zemědělských civilizací. Je rovněž průkopníkem experimentálních metod v archeologii. Mezi jeho hlavní díla v práci s veřejností patří například realizace Archeoparku ve Všestarech.
Anotace přednášky: Přestože uplynula řada let od realizace archeologicky-experimentál ních expedic Monoxylon, jejich výsledky jsou aktuální. Archeologické poznání pokročilo, ale nepřibylo praktických pokusů na modelech nebo replikách nejstarších plavidel. Zdá se, že porovnání praktických a teoretických výsledků je stále nutné. Co tedy dokázali suchozemci ze střední Evropy učinit pro poznání o kořenech nejstarší plavby v Egejském moři? Přednáška s projekcí obrázků doplněna filmovými záběry.
Vstup na přednášku je volný.
Těšíme se na Vaši návštěvu.
S pozdravem za organizátory,
Rudolf Havelka