Váš volný čas se může stát ještě zábavnějším
Volejte nám: +420 491 812 806
Kleinův studentský orchestr
Je to již mnoho let, kdy existoval, cvičil a koncertoval Studentský orchestr v Jaroměři. Orchestr založil a řídil profesor Ferdinand Klein (narozený 25.3.1895 v Jistebnici u Tábora a zesnulý 25.9.1980 v Turnově), proto později nesl orchestr označení "Kleinův studentský orchestr". Profesor F. Klein vyučoval v Jaroměři za druhé světové války hře na smyčcové nástroje. K hudební výchově využíval metodu známého hudebního pedagoga prof. Otakara Ševčíka.
Jádro orchestru tvořili jeho žáci, kteří ochotně a dá se říci i s nadšením chodili neděli co neděli společně cvičit a hrát orchestrální skladby. Aby byl orchestr nástrojově dobře obsazen, naučili se někteří vedle hry na housle hrát na další nástroje - například na violu, violoncello, kontrabas. A nakonec někteří ovládli i dechové nástroje - hoboj a klarinet. Časem přišli do orchestru hrát další mladí muzikanti hrající na trubku, pozoun, lesní roh, fagot a bicí nástroje. Nesmíme zapomenut, že s orchestrem hrál i klavír.
Pro naše společná cvičení jsme měli půjčenou učebnu v budově vedle chrámu sv. Mikuláše. Na zkoušky občas přišlo i několik posluchačů. Koncerty studentského orchestru byly vždy hodně navštíveny. Ať se již hrálo ve Fügnerově sokolovně (původní označení) - dnes budova divadla, nebo v aule gymnázia či při velkém koncertě 177.1944 v nové sokolovně na stadionu (původní označení), ve které byl vnitřní prostor přestavěn na velký společenský sál.
Pod taktovkou prof. F. Kleina nacvičil studentský orchestr celou řadu znamenitých skladeb. Pro představu uvádíme program koncertu z 1.7.1944:
1. L. van Beethoven: Chvála boží v přírodě 2. B. Smetana:Studentský pochod 3. Fr. v. Suppé: Krásná Galathea 4. A. Dvořák: Slovanský tanec č.1 5. A. Dvořák: Slovanský tanec č. 2 6. Bellini:Předehra k opeře Norma 7. A. Dvořák: Slovanský tanec č. 4 8. A. Dvořák: Slovanský tanec č. 8 9. A. Dvořák: Humoreska 10. B. Smetana: Směs z Prodané nevěsty 11. AI. Vlasák: Větvičkův pochod 12. G. Šebek: Sbor dervišů 13. J. Fučík: Hercegovač pochod 14. O. Nedbal:Val. z op. Obžínková nevěsta 15. Fr. Drdla: Kubelíkova serenáda 16. B. Leopold:Fantazie na české nár. písně 17. H. Dostál: Pochod letců
Čistý výtěžek z koncertů byl věnován fondu nemajetných studentů. Koncerty Kleinova studentského orchestru znamenaly pro Jaroměř a blízké okolí, významné obohacení kulturního života. Podobným orchestrem mladých nadšených muzikantů na takové úrovni se nemohlo chlubit žádné jiné město v dalekém - širokém okolí. Kleinův studentský čtyřicetičlenný orchestr byl zván do různých koncertních sálů, ale válečné poměry to znemožňovaly. Proto se uskutečnil jen jeden jediný zájezd do Hořic v Podkrkonoší dne 23.10.1943. Koncert v nabitém sále "Koruny" měl obrovský úspěch.
Poslední koncert se konal zhruba za měsíc po skončení druhé světové války. Hrála se československá hymna a jako přídavek byly překvapivě uvedeny ruské národní písně a ruský "Kazačok". Mnozí se divili, jak je to možné za pár dni rozepsat noty pro celý orchestr a skladby nacvičit. Uvědomovali si, že v květnových dnech nebylo možné ani zkoušet, protože četní muzikanti měli úplně jiné starosti. Koncert, v kterém byly brilantně zahrány ruské národní písně, se konal 2. června 1945.
Vysvětlení je velmi zajímavé. Profesor Ferdinand Klein měl naprostou důvěru ke všem členům orchestru a byl tak odvážný, že rozepsal noty a zkouše! ruské skladby koncem března a v dubnu 1945, tedy když se blížila fronta a všude bylo plno Němců. Zkoušelo se nepříliš hlasitě, okna utěsnil slamníky ochotný pan školník Pomocné školy a navíc zavřel hlavní vchod a sledoval během zkoušky dění v prostoru před školou. Provedení písní a "Kazačoku" za přítomnosti ruské delegace mělo obrovský úspěch. Dlouhodobý bouřlivý potlesk málem ohrožoval stavbu Fügnerovy sokolovny.
Náhled na několik dobových plakátů a denních údajů ze sboru