Práskni do bot

08 Srp 2013

„Jako každá dobrá hra je tato komedie o mnoha věcech. Pro mě je o hledání lidské důstojnosti a štěstí, pochopitelně skrze ponižující a trapné, nešťastné situace,“ říká režisér Jan Hřebejk. 

V režii Jana Hřebejka uvádíme komedii „Práskni do bot“. Ve hře úspěšného severoirského autora Owena McCaffertyho má čtveřice kumpánů vydlaždičkovat veřejné záchodky a umývárnu. Řemeslníky, které dobře známe i u nás, a kteří se mezi sebou baví jako dlaždiči, hrají Jan Hrušínský, Radek Holub, Martin Sitta a Václav Liška. Práskni do bot mělo na Jezerce premiéru 7. března 2013.

„Jako každá dobrá hra je tato komedie o mnoha věcech. Pro mě je o hledání lidské důstojnosti a štěstí, pochopitelně skrze ponižující a trapné, nešťastné situace,“ říká režisér Jan Hřebejk. „Je to pravdivý a velice zábavný a přitom i vážný a dojemný příběh. Mně už se, upřímně řečeno, líbí máloco. A tenhle kus se mi líbil hned a moc,“ dodává Hřebejk, který v Divadle Na Jezerce režíruje už popáté.
„Práskni do bot, se svým způsobem vymyká repertoáru Divadla Na Jezerce, a přesto cítím, že do něj patří. Je to zábavná i tragická hra. Má drsný jazyk, který je ovšem přirozenou mluvou současných řemeslníků,“ uvádí principál divadla Jan Hrušínský. „Hrdinové hry jsou přesvědčeni, že ke štěstí mohou dojít jen tehdy, pokud něco ukradnou. To se nám zdálo natolik české, že jsme hru přenesli z irského Belfastu do současné pražské reality.“

„Všichni máme zkušenosti s některými stavbaři. Bývají nespolehliví, drzí, občas i kradou. Investory přivádějí na pokraj nervového zhroucení. Zlaté české ručičky přitom zůstaly kdesi v nenávratnu první republiky. I proto jsme přesunuli dějiště hry z Irska na stavbu českého fotbalového stadiónu,“ říká Jan Hrušínský. Česká jména, respektive přezdívky, mají i postavy dlaždičů: Šulin (hraje ho Jan Hrušínský), Mudrc (Radek Holub), Drátěnka (Martin Sitta) a Volej (Václav Liška).
Komedii „Práskni do bot“ přeložila Hana Pavelková, producentem je Jan Hrušínský, scéna je dílem scénografa Jana Štěpánka, dekorace vyrábí firma Com-Pars Stanislava Hrdličky, asistentkou režie je Veronika Zemánková.

Váš komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Navazující články